تلفن دفتر : 66595267-021| 09190716368

تلفن کارخانه : 02636308505| 09125646862

حرکات ورزشی بعد از جراحی دیسک کمر

شکل ۱: حرکت پل زدن. حفظ راستای طبیعی ستون فقرات (پرهیز از افزایش قوس کمر) و انقباض همزمان عضلات شکم و لگن ضروری است. در واقع این حرکت باید با راست شدن مفصل ران و نه افزایش قوس کمر انجام شود.

شکل ۲: حفظ راستای طبیعی ستون فقرات (پرهیز از افزایش قوس کمر) و انقباض همزمان عضلات شکم و لگن ضروری است. در واقع این حرکت باید با راست شدن مفصل ران و نه افزایش قوس کمر انجام شود.

فعالیت های برداشتن اشیا بایستی با اجسام سبک آغاز شده و به تدریج در حد تحمل بیمار و حفظ راستای ستون فقرات گسترش یابد.علاوه بر روش sweep lifting (شکل ۳) توجه به تکنیک صحیح در حین برداشتن و جابجایی اجسام به ویژه برای کسانی که فعالیت های شغلی و ورزشی آن ها مستلزم حمل بار و اجسام سنگین است، حائز اهمیت است.(شکل ۴)

شکل ۴: تکنیک صحیح جایجایی اجسام. جهت جابجایی ابتدا فرد کاملا به جسم نزدیک شده و با خم کردن زانوها و نه کمر اقدام به بلند کردن آن می کند. به راست بودن ستون فقرات در تمام مراحل توجه شود.

شکل ۳: sweep lifting  به راست بودن ستون فقرات در حین انجام مانور توجه کنید.

توان بخشی بعد از جراحی دیسک کمر

نکته مهم در آموزش بیمار جهت حفظ موقعیت درست تنه، داشتن قوس طبیعی (لوردوز) کمر است. آموزش سفت کردن عضلات شکم در هنگام نشستن، ایستادن و راه رفتن همراه با حفظ گودی کمر ضروری است.

شکل ۱: در وضعیت صحیح ایستادن خط عمودی که از سوراخ گوش می‌گذرد بایستی از مرکز شانه عبور کند. شکم به داخل جمع شده و چانه موازی سطح زمین قرار داشته باشد.

بیماران در فاز یک باید از خم شدن به جلو در وضعیت ایستاده یا نشسته پرهیز کنند. در ۲ هفته اول پس از جراحی دیسک کمر خطرناک ترین وضعیت برای بیمار خم شدن مکرر به جلو و برداشتن بار سنگین است. چراکه خم شدن به جلو ستون مهره های کمری سبب افزایش فشار بر دیسک و افزایش نیروهای پاره کننده شده و ترمیم بافت آزرده را با چالش مواجه می کند. تغییر وضعیت مکرر بیمار در وضعیت نشسته یا ایستاده ضروری است. توجه به ارگونومی محل کار و ارتفاغ صندلی، صفحه نمایش و میز کار و موقعیت دست ها در هنگام کار با رایانه ضروری است. (شکل ۲)

آموزش abdominal branching از ابتدای فاز ۱ آغاز شده و در آن تاکید بر انقباض همزمان عضلات شکم (به خصوص عضله transversus abdominis)، لگن و عضلات مولتی فیدوس است. (شکل ۳)

شکل ۲: ارگونومی صحیح نشستن و کار با رایانه. ارتفاغ صندلی باید قابل تنظیم و به گونه ای باشد که مفصل زانو و ران حدود ۹۰ تا ۱۰۰ درجه بوده و کف پا کاملا برروی زمین یا زیر پایی قرار گیرد. صندلی باید دارای پشتی محکم و جای دست بوده به نحوی که با قرارگیری موشواره باید به گونه ای باشد که کف دست در راستای آرنج قرار گیرد. هنگام کار باید راستای طبیعی ستون فقرات حفظ شده و گردن به جلو خم نباشد. ارتفاع صفحه نمایش باید در حدی باشد که لبه بالایی آن در راستای چشم ها قرار گیرد.

شکل ۳: در abdominal bracing عضلات شکم و لگن و پشت به طور همزمان منقبض می شوند. حفظ تنفس طبیعی در حین این مانور ضروری است.

باید به بیمار تاکید شود که از ول شدن بدن در حین نشستن پرهیز کند. تاکید بر حفظ گودی کمر در هنگام نشستن و رانندگی و استفاده از پشتی یا بااش جهت پر کردن آن ضروری است.(شکل ۴)

شکل ۴: وضعیت درست و نادرست نشستن

بیمار نباید از صندلی های بدون پشتی یا مبل های فرورونده جهت نشستن استفاده کند. بیمار باید در دو هفته اول پس از جراحی هر ۲۰ دقیقه از وضعیت نشستن یا رانندگی خارج شود. این زمان به تدریج بسته به تحمل بیمار قابل افزایش است.

خوابیدن بیمار باید در وضعیتی باشد که ستون فقرات وی خمیده نشود. به همین دلیل خوابیدن در وضعیت جنینی نباید صورت گیرد. خوابیدن با کمک حمایت کمر در ۳ وضعیت طاق باز، پهلو و دمر با سه اندام مجاز است (شکل ۵ و ۶). عدم استفاده از حمایت کمر در موقع خواب می‌تواند سبب چرخش ستون فقرات و فشار بر بافت های آزرده شود.

شکل ۵: وضعیت دمر بر سه اندام. به محل قرارگیری بالش ها جهت حفظ راستای ستون فقرات توجه کنید.

شکل ۶: وضعیت خوابیدن به پشت و پهلو بعد از جراحی دیسک. به محل بالش ها و حمایت کمر در موقع خواب توجه کنید.

تشک بیمار باید سفت و در عین حال راحت باشد. خوابیدن برروی تشک ها یا تخت هایی که سبب فرورفتن کمر در آن شود ممنوع است.

بیمار در هنگام کار در منزل باید از ایستادن طولانی مدت در یک وضعیت پرهیز کرده و از خم شدن به جلو اجتناب کنند.(شکل ۷)

شکل ۷: در هنگام کار در منزل از خم شدن به جلو پرهیز کرده و هنگام کارهایی که نیازمند ایستادن طولانی مدت در یک محل است نظیر ظرف شستن، آشپزی، اصلاح صورت و … یک پا را در لبه ای قرار داده و زانو را خم نمایید.

جابجایی بیمار در تخت خواب یا هنگام ورود و خروج از خودرو بایستی به گونه ای باشد که راستای ستون فقرات تغییر نکند.(شکل ۸)

شکل ۸: نحوه خوابیدن (بالا) و برخواستن (پایین) از تخت پس از جراحی دیسک. نکته مهم حفظ انقباض عضلات شکم و لگن و چرخش بدن به طور همزمان از ناحیه شانه ها و لگن است. به نحوی که ستون فقرات دچار چرخش نشود.

لطفا جهت مشاهده تصاویر حرکات و توضیحات بیشتر به سایت دکتر گیو شریفی بخش خدمات ( جهت ورود روی خدمات کلیک نمایید ) مراجعه نمایید .

  • حرکت پل زدن با دو پا همراه با انقباض عضلات شکم (شکل ۱)
  • حرکت پل زدن با یک پا همراه با انقباض عضلات شکم (شکل ۲)
  • فاز ورزش های قدرتی
  • قرارگیری صحیح بدن

تحریریه‌ ی ما در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی ( رپورتاژ آگهی ) نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

تماس با ما

تماس با ما تلفن دفتر : 66595267-021 

تلفن کارخانه : 02636308505

تماس با ما ایمیل: info[@]azmatajhiz.ir

Save

Save

گرفتن تخفیف

شرکت آزما تجهیز در راستای بهره مندی مشتریان از خدمات نوین خود اعلام می نماید که با ثبت سفارش اینترنتی از 5 درصد تخفیف بهره مند شوید.

هم اکنون سفارش دهید.

شرکت آزما تجهیز تولید کننده و ارائه دهنده انواع شیشه آلات آزمایشگاهی، مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی.

درباره شرکت آزما تجهیز

شرکت آزما تجهیز (azmatajhiz.ir) در تاریخ ، 1380/2/25 فعالیت خود را در زمینه تولید و ارائه محصولات آزمایشگاهی به طور رسمی آغاز نمود. این شرکت در زمینه تولید و پخش انواع شیشه آلات آزمایشگاهی، ساخت شیشه آلات آزمایشگاهی طبق نمونه، تهیه و توزیع انواع مواد شیمیایی آزمایشگاهی و پخش انواع تجهیزات آزمایشگاهی فعالیت دارد. این شرکت با سابقه درخشان خود تاکنون توانسته با بسیاری از مراکز دولتی و خصوصی ارتباط برقرار کرده و مایحتاج آزمایشگاهی این مراکز را تامین نماید و به خاطر حسن انجام کار و سر لوحه قرار دادن رضایت مندی مشتری، خود را در راس شرکت های برتر در این صنعت قرار دهد.

خدمات شرکت آزما تجهیز عبارتند از :

 • تولید انواع شیشه آلات آزمایشگاهی، تحقیقاتی، صنعتی و دکوری
 • تهیه و توزیع انواع مواد شیمیایی آزمایشگاهی
 • پخش انواع تجهیزات آزمایشگاهی

راه های تماس با شرکت آزما تجهیز

3 راه متفاوت برای تماس با گروه پشتیبانی آزما تجهیز وجود دارد .اولین راه به ایمیل های شرکت که در سایت نیز درج شده اند ایمیل ارسال نمایید . دومین راه تماس با شماره تلفن شرکت آزما تجهیز می باشد و آخرین راه نیز مراجعه به صفحه فیس بوک آزما تجهیز می باشد.هدف ما رضایت شماست.

آدرس ایمیل شرکت آزما تجهیز : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تماس شرکت آزما تجهیز : 66595267-021