استوانه مدرج یا مزور آزمایشگاهی چیست ؟

مزور آزمایشگاهی

مزور آزمایشگاهی چیست ؟

استوانه مدرج یا مزور آزمایشگاهی یکی از وسایل و شیشه آلات آزمایشگاهی پرکاربرد است که شباهت زیادی به لوله آزمایش دارد. مزور دارای یک سر باز یک کف بسته تخت است که کمک می کند به راحتی بر روی سطح میز قرار گیرد.
بدنه و کف مزور آزمایشگاهی مدرج ممکن است از شیشه یا پلاستیک باشد که بنا بر جنس آن، می تواند برای مقاصد مختلفی استفاده شود. در ابتدا (سر) استوانه مدرج آزمایشگاهی دارای یک آبریز برای ریختن ساده تر مایعات از داخل استوانه به بیرون است.

مشاهده لیست قیمت مزور آزمایشگاهی

عکس استوانه مدرج

استوانه مدرج به انگلیسی با نام “Graduated cylinder” و “measuring cylinder” شناخته می شود و در زیر می توانید عکس استوانه آزمایشگاهی را مشاهده کنید:

عکس استوانه مدرج

کاربرد استوانه مدرج چیست – استوانه مدرج چه کاربردی دارد ؟

کاربرد استوانه مدرج در آزمایشگاه، اندازه گیری و انتقال مایعات است. به این دلیل که دقت اندازه گیری مزور از برخی ظروف آزمایشگاهی همچون ارلن و بشر بیشتر است، از آن برای اندازه گیری حجم مایعات از آن استفاده می شود.
مزور در دو شکل گرد و شش گوش تولید می شود و برخلاف پیپت و بورت درجه بندی آن از پایین شروع می شود.

 

دقت اندازه گیری استوانه مدرج چقدر است ؟

دقت مزور اگرچه از ارلن و بشر بیشتر است اما نسبت به پیپت و بورت دقت کمتری دارد. با توجه به اینکه حداقل اندازه گذاری های انجام شده بر روی بدنه مزور برابر با 0.1 میلی لیتر است، مقدار خطا برابر با 0.1 میلی لیتر خواهد بود.
برای مثال اگر مقدار اندازه گیری شده برابر با 31.7 میلی لیتر باشد، خطای 0.1 میلی لیتر را نیز باید در نظر گرفت.

 

استوانه مدرج شیشه ای

استوانه مدرج شیشه ایدر گذشته بیشتر از استوانه مدرج شیشه ای استفاده میشد زیرا صنعت پلاستیک و پتروشیمی به اندازه فعلی پیشرفت نکرده بود. مزور شیشه ای نسبت به پلاستیکی دارای معایب و مزایای زیر است:

مزایای مزور شیشه ای:

  • دقت اندازه گیری بالاتر
  • مقاومت شیمیایی بالاتر

بیشتر بدانید : کمد دیواری

معایب امزور شیشه ای:

  • وزن زیاد
  • شکننده بودن

استوانه مدرج پلاستیکی

استوانه مدرج پلاستیکیهمانطور که در بالاتر گفتیم، استوانه مدرج پلاستیکی نسبت به استوانه های مدرج شیشه جدیدتر است. مزور پلاستیکی عموما از جنس پلی پروپیلن ساخته می شود زیرا این ماده دارای مقاومت شیمیایی بسیار بالایی است.
البته به منظور افزایش شفافیت بدنه استوانه پلاستیکی مدرج از پلی متیل پنتن نیز استفاده می شود. مزورهای پلی پروپیلن به دلیل قابلیت اتوکلاو، قابلیت استفاده مجدد نیز دارند.

 

انواع حجم استوانه مدرج – حجم های مزور آزمایشگاهی

استوانه مدرج در حجم های متفاوتی از حدود 5 تا 1000 میلی لیتر تولید می شوند که دقت انواع کم حجم تر به دلیل کاربرد آنها، بیشتر از انواع پر حجم است. بدیهیست اگر نیاز به دقت بالایی در انجام آزمایشات خود دارید، باید مزور مناسب کار و آزمایش خود را انتخاب کنید.

نحوه خواندن عدد روی مزور

نحوه خواندن عدد روی مزوربه دلیل وجود پیوندهای هیدروژنی در بیشتر مایعات، لبه و قسمت بالای سطح مایع در مزور، به سمت بالا آمده و به شکل مقعر در می آید. به همین دلیل برای اندازه گیری دقیق حجم مایع باید قسمت مقعر آن را به عنوان سطح کل مایع در نظر بگیریم.
برای قرائت این مقدار باید چشم در تراز سطح مورد نظر (نه بالاتر و نه پایین تر) قرار داشته باشد تا خطای شکست نور و خطای دید انسان بر اندازه گیری حداقل تاثیر را بگذارد. در تصویر زیر می توانید نحوه صحیح قرائت مایعات در استوانه مدرج را مشاهده کنید.

 

قیمت استوانه مدرج – قیمت مزور آزمایشگاهی

لیست قیمت مزور پلاستیکی را می توانید در جدول زیر ببینید:

حجم (میلی متر) جنس قیمت (هزار تومان)
100 پلاستیک 16
250 پلاستیک 18

 

بیشتر بدانید : بازسازی ساختمان

قیمت استوانه مدرج شیشه ای – قیمت مزور شیشه ای

لیست قیمت مزور پلاستیکی را می توانید در جدول زیر ببینید:

 

حجم (میلی متر) جنس قیمت (هزار تومان)
50 شیشه 30
100 شیشه 32
250 شیشه 45
500 شیشه 70
1000 شیشه 110

 

خرید استوانه مدرج – خرید مزور

 

برای خرید استوانه مدرج شیشه ای باید به چند نکته دقت کنید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین مزور مناسب کار خود بپردازید که در ادامه به آنها می پردازیم. در رعایت این موارد حتما دقت کافی را داشته باشید.

 

آموزش نحوه کار با استوانه مدرج – نکات کار با مزور

  • همیشه از تمیز بودن استوانه مدرج خود اطمینان حاصل کنید زیرا ممکن است وجود آلودگی در مزور باعث ایجاد واکنش های شیمیایی با مایع مورد آزمایش شما شود.
  • در انتخاب مزور مناسب برای کار خود به این نکته توجه داشته باشید که فاصله درجات در مزورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. به همین دلیل باید با توجه به مایعی که می خواهید اندازه گیری کنید حجم و نوع استوانه خود را انتخاب کنید.
  • نحوه صحیح و ایمن ریختن مایعات در استوانه به این صورت است باید آن را با یک دست بگیرید و با کمک دست دیگر، مایع را در درون ظرف بریزید.
  • در هنگام کار با مزور آزمایشگاهی به این نکته دقت کنید که زمان انتقال مایعات به داخل استوانه، اجزای حساس بدن از جمله صورت را در نزدیکی آن نباشد. زیرا ممکن است در صورت شکستن استوانه و ریختن مایع بر روی صورت، دچار آسیب دیدگی شوید.
  • پس از استفاده از مزور، آن را با مواد شوینده کاملا شستشو دهید و به صورت برعکس در قفسه مورد نظر قرار دهید تا برای استفاده های بعدی کاملا خشک شود.

 

خرید مزور شیشه ای

شما می توانید برای خرید مزور شیشه ای به فروشگاه زرین پیرکس که خود تولید کننده ظروف شیشه ای آزمایشگاهی است سر بزنید و محصول مورد نظر خود را با قیمت و کیفیت مناسب تهیه کنید.
از اینکه با مطالعه این مطلب با ما همراه بودید از شما متشکریم و امیدواریم این مطلب برای شما مفید و کمک کننده بود باشد. در صورت تمایل می توانید برای مطالعه مطالب مشابه به بخش مقالات ما در سایت زرین پیرکس مراجعه کنید.

مجله خبری آزما تجهیز

→ خواندن مطلب قبلی

ثبت برند

خواندن مطلب بعدی ←

تعمیر پاور ماینر

نوشتن نظر شما