لوله پیرکس

لوله پیرکس

لوله پیرکس یا بوروسیلیکات (به انگلیسی: Borosilicate glass) نوعی لوله شیشه ای سیلیکاتی با مقدار اکسید بور بیش از ۴ درصد وزنی است.

بسیاری از ظروف شیشه‌ای آزمایشگاهی، صنعتی و خانگی با استفاده از لوله پبرکس ساخته می‌شوند. این شیشه‌ها در بازار با نام‌های تجارتی مانند پیرکس، سیماکس، ترکس و … شناخته می‌شوند و به صورت میله پیرکس و لوله‌ پیرکس به فروش می رسند.

بیشتربدانید : هات پلیت آزمایشگاهی

ترکیبات لوله شیشه‌ای پیرکس

محدوده ترکیبی این نوع شیشه بسیار محدود است و تغییرات اندک در ترکیب مواد اولیه ممکن است منجر به بروز پدیده جدایش فازی شود. شیشه‌های بوروسیلیکاتی امروز معمولاً در محدوده ترکیبی زیر قرار دارند.

* SiO۲: ۷۹,۵-۸۰.۵%

* B۲O۳: ۱۲-۱۳%

* Al۲O۳: ۲-۲,۸%

* Na۲O: ۳,۵-۴.۵%

* K۲O: ۰-۱,۱%

بیشتربدانید : لوله کوارتز

کاربرد لوله پیرکس (بوروسیلیکات)

* هم اکنون تمامی شیشه‌های استفاده شده در آزمایشگاه‌ها از جمله بشر، ارلن مایر و … از جنس بوروسیلیکات است.

* همچنین در سرنگ‌های از پیش پر شده، پکیج داروهای پرنترال و انواع داروهای تزریقی کاربرد دارد.

* همچنین در مصارف پزشکی که قطعه‌ای در بدن قرار می‌گیرد از جمله ایمپلنت دندان، مفصل، استخوان‌های سیمانی و چشم‌های پروستتیکی نیز از بوروسیلیکات استفاده می‌شود.

* به دلیل ضریب انبساط کم و مقاومت بالای آن‌ها نسبت به حمله‌ی شیمیایی، شیشه آلات آزمایشگاهی بوروسیلیکاتی در تولید کالاهای آزمایشگاهی همانند با بشرها، فلاسک‌ها، کتری‌ها، لوله‌های آزمایش، بست‌های آزمایشگاهی و دیگر محصولات علمی به کار گرفته می‌شوند. با مراقبت صحیح، آن‌ها نسبت به تقریباً هر نوع حرارتی که در کاربرد معمولی آزمایشگاهی استفاده می‌شود، مقاومت نشان می‌دهند.

بیشتربدانید : میله پیرکس

تاریخچه لوله شیشه ای پیرکس بوروسیلیکات

این جنس از شیشه اولین دفعه توسط یک شیشه ساز آلمانی به نام otto schott در قرن ۱۹ میلادی ساخته شد و تحت نام تجاری DURAN فروخته شد. در سال ۱۹۱۵ شیشه پیرکس تولید شد و از آن پس شیشه بوروسیلیکات زیر گروه پیرکسی قرار گرفت.

شرکت SCHOTT DURAN یکی از بزرگترین و معروفترین در زمینه تولید شیشه آلات آزمایشگاهی پیرکس می‌باشد.

خرید لوله شیشه‌ای پیرکس

شرکت پیرکس فن آماده فروش لوله شیشه‌ای پیرکس بوروسیلیکات در قطر و ضخامت‌های مختلف به صورت کیلویی و تناژ می‌باشد

مجله خبری آزما تجهیز

→ خواندن مطلب قبلی

تشک رویا

خواندن مطلب بعدی ←

تشک رویال

نوشتن نظر شما